Mac Y Logo


Velkommen til Mac Y

For at benytte www.macy.dk skal du være over 18 år.

Er du over 18 år?


Ardmore 14 Years Old 2011-25 Fully Matured in Sherry Wo W&M

Whisky
Ardmore 14 Years Old 2011-25 Fully Matured in Sherry Wo W&M
725,00 kr.
Vejl. udsalgspris inkl. moms.
Find den i din specialbutik



OM PRODUKTET

En elegant dobbelt sherrymodnet bombe fra højlandet. En sand perle fra den nye Signature serie. Denne 14-årige Ardmore fra Wilson & Morgans Signature-serie er en sand kraftpræstation, der fejrer den fulde modning på sherryfade. Hvor mange andre udgivelser blot får en kort finish, har denne whisky ligget alle 14 år på nøje udvalgte sherryfade fra 2011 til 2025, hvilket har skabt en ekstremt dyb og integreret smagsprofil.

Resultatet er en kompleks fusion, hvor Ardmores robuste Highland-røg og noter af bål-aske bliver smukt tæmmet af egetræet rige sødme. Smagen er tæt og olieret med tydelige lag af mørk chokolade, ristede kaffebønner og tørrede frugter, der spiller op mod den vedvarende, mineralske røg. Tappet uden koldfiltrering eller tilsat farve står den som et autentisk og intenst eksempel på, hvad langvarig sherrylagring kan gøre for et røgfyldt destillat.
 

SIGNATURE

Signature-serien er Wilson & Morgans nyeste flagskib, der bygger bro mellem de klassiske udgivelser og de mest komplekse specialaftapninger. Serien markerer et stilskifte ved i højere grad at fokusere på fuld modning frem for blot korte finishes, hvilket giver whiskyen en mere dybdegående og integreret fadkarakter.
Et kendetegn ved Signature-serien er den kompromisløse balance mellem destilleriets oprindelige DNA og indflydelsen fra førsteklasses fade, ofte med brug af "Double Sherry"-modning eller specielle vinfade gennem hele lagringsperioden. Med sin elegante præsentation og fokus på både mineralsk renhed og intensitet, henvender serien sig til den kræsne entusiast, der søger en moderne fortolkning af skotsk single malt med et tydeligt italiensk præg af kvalitet og selektion.
 

OM WILSON & MORGAN

Wilson & Morgan er en uafhængig italiensk aftapper, der siden 1992 har markeret sig som en af de mest respekterede aktører i whiskyverdenen. Firmaet blev grundlagt af Fabio Rossi, hvis familie har en lang historie inden for vin- og spiritushandel, og det er netop denne italienske sans for smag og æstetik, der præger deres udgivelser. Deres mission er enkel: At finde de bedste fade hos skotske destillerier og forædle dem til unikke smagsoplevelser, som adskiller sig fra destilleriernes egne standardaftapninger.
 
Hjertet i Wilson & Morgan er deres ekspertise inden for fadlagring. De er verdenskendte pionerer i at bruge "finish", hvor whiskyen flyttes til særlige fade som sherry, portvin eller marsala for at tilføre lag af sødme og kompleksitet. Ved altid at aftappe uden koldfiltrering eller kunstig farve sikrer de, at whiskyen beholder sin naturlige karakter og fylde. Fra de prisvenlige Classic-udgivelser til de ekstremt sjældne samlerobjekter i Cask Strength-serien, formår Wilson & Morgan at forene skotsk håndværk med en passioneret italiensk vision.
 

Duft

Tør oloroso vin. Tørret frugt og modne kirsebær.

Smag

Tør og kraftfuld oloroso sherry. Kirsebær, kaffe og kakao. Let mineralsk og ret clean uden nogen som helst tegn på svovl.

Eftersmag

Med tiden kommer der mere sødme. Rosiner og sherry. Finishet glider langsomt ud og bliver tannisk og tørt. Endnu et pragteksemplar på dobbelt sherry modning.

Varenummer: smal6614 - Kategori: .
NavnArdmore 14 Years Old 2011-25 Fully Matured in Sherry Wo W&M
Varenummersmal6614
Vejledende udsalgspris inkl. moms725,00 kr.
Alder14
Alkoholprocent48.00
Volume0.70
OprindelseslandSkotland